..............

m 201

TR AR  DE

Malcolm X:

‘‘Bir Müslüman olarak yeryüzünde Allah’ın huzurunda secde etmeyen tek fert kalmayıncaya kadar İslam’ın hâkim kılınması yolunda kendimi görevli hisetmekteyim!‘‘

19 Mayıs 1925’te dünyaya gelen Malcolm X, bir papazın 11 çocuğundan biridir. Malcolm’un hayatındaki en büyük değişiklik hapishanedeyken oldu. Eliah Muhammet’le tanışarak İslam dinini seçti ve Müslüman oldu. El-Hac Malik El-Şahbaz ismini aldı.

27 yaşında tahliye olan Malcolm, gayretleriyle göz doldurarak milyonlarca Afro-Amerikalının umut sesi oldu.

Hac farizasını yaptığı zaman farklı ırklardan ve renklerden insanlarla birlikte aynı Allah’a secde etmenin büyüsüne kapıldı ve ırkçılığın İslam dışı olduğunu fark etti.

Malcolm’un ünü, İslam ülkelerini sardı. Amerika’da çok büyük kitleleri peşi sıra sürükleyen Malcolm, ABD rejimi için tehlikeli olmaya başlar.

Suikastçıların kurşunlarına hedef olarak şehid edildi:

Malcolm, 21 Şubat 1965 yılında New York’ta verdiği bir konferans sırasında hain ellerce kurşunlandığında 40 yaşını tamamlamaya henüz 87 gün kalmıştı. Fakat bu kısacık 39 yılda, belki de Amerika tarihinde zenci toplum üzerinde en etkin nüfuza sahipti.

İki teşkilat kurmuştu. Biri New York’ta Müslüman Camii Birliği, diğeri ise Afro-Amerika Birliği Teşkilatı!

Teşkilatları kurduktan sonra ancak birkaç ay daha yaşayabilmişti. 21 Şubat 1965’de suikastçıların kurşunlarına hedef olarak şehid edilmişti. Şehadeti hayatı gibi müthişti.

Şehid edileli aradan 37 sene geçmesine rağmen sadece ABD’de değil dünyanın birçok yerinde özellikle zulüm ve baskı altında gayr-i müslim ülkelerde azınlık olarak yaşayan milyonlarca Müslümanın kalbinde adeta bir kurtuluş abidesiymiş gibi yer almıştır.

En önemli ve hassas konuları gayet sarih bir biçimde analiz ederek uzman gibi açıklamaya devam etmektedir.

Kâfirler bir mücahidi öldürdüklerini zannetmişlerdi. Halbuki şehidlerin ölmediklerini onlar bilmiyorlardı.

27 Temmuz 1964’de Kahire’de Müslüman Gençler Teşkilatında konuşan Malcolm davasının asıl teması üzerinde basa basa durur:

„Bir Müslüman olarak yeryüzünde Allah’ın huzurunda secde etmeyen tek fert kalmayıncaya kadar İslam’ın hâkim kılınması yolunda kendimi görevli hisetmekteyim. Fakat bununla birlikte, ben bugün Amerika’da her türlü zülüm ve haksızlıklara maruz kalmış 22 milyonluk Afro-Amerikalı’nın bir ferdiyim. Bütün dünyaya milletimin, Amerika devletinin aldatmaca politikası ve münafıklığının altında nasıl cehennemî bir hayat sürdürdüklerini duymaktan alıkoyulmayacağım!“

Konuşmasına şöyle devam ediyordu:

„İslam ülkelerinin Güney Afrika Cumhuriyeti’nde alenen gerçekleştirilen ırkçı emperyalizmi tel’in etmeleri, fakat bununla birlikte Amerika devletinin ırkçı neo-emperyalizmi karşısında sessiz kalmaları yanlıştı. Allah indinde ırkçılık yasaklanmıştır, haramdır.

Bu ister Güney Afrika’da alenen yapılandan olsun, ister Amerika’daki münafıkvari ırkçılık türü olsun!

Amerika’da zulüm altında yaşayan 22 milyon Afro-Amerikalı’nın derdi sadece Amerika’da yaşayan Müslümanların değil tüm İslam âleminin derdi olmalı!“

Malcolm X‘i Şehadetinin 56. Yılında Rahmetle Anıyoruz…